Folklórny súbor Vychodna Slovak Dancers, založený v roku 1984 pri farnosti chrámu Narodenia Panny Márie v kanadskom Toronte, sa už štyri desaťročia venuje zachovávaniu a prezentácii slovenského kultúrneho dedičstva v zahraničí.

Oslavy 40. výročia budú prebiehať v týždni od 29.septembra 2024 do 5. októbra 2024. V nedeľu 29. septembra sa popoludní vo FirstOntario Arts Centre koná jubilejné podujatie, na ktorom sa predstaví aj hosť zo Slovenska  – Folklórny súbor Zemplín.

Od svojich začiatkov, keď vystupoval na miestnych cirkevných podujatiach, sa súbor postupne stal známym účinkovaním na festivaloch a oslavách nielen v Kanade, ale aj v Spojených štátoch. V čase vzniku viedol výkonný výbor súboru Michal Fecko a o choreografie sa staral John Kadet. Postupne si Vychodna začala pozývať renomovaných choreografov zo Slovenska, ako boli Ján Blaho, Štefan Kocák a ďalší, ktorí prispeli k rozvoju umeleckej úrovne súboru.

Jedným z kľúčových úspechov bolo získanie prestížneho ocenenia na International Youth Festival v Beauporte, Quebec, v roku 1987. Prvýkrát sa súbor predstavil na Slovensku v roku 1990 na Folklórnych festivale Východná a na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve. Tieto vystúpenia boli pre členov súboru mimoriadne motivačné, V roku 2016, pri príležitosti 10. výročia vzniku Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí sa folklórny súbor Vychodna Slovak Dancers zúčastnil programu k pamätnému Dňu zahraničných Slovákov

Dnes má súbor viac než 40 členov vo veku od 5 do 40 rokov. Ich repertoár zahŕňa vyše 40 rôznych tancov a piesní, ktoré prezentujú nielen na podujatiach v Toronte a iných častiach Kanady, ale aj v USA a na Slovensku. Vychodna Slovak Dancers pokračuje v svojej misii šíriť krásu slovenského folklóru v zahraničí a posilňovať kultúrne povedomie medzi Slovákmi žijúcimi mimo svojej vlasti.

Zdroj fotografií: Vychodna Slovak Dancers

JB